میدلاین دندان و درمان ناهماهنگی + کاملترین مقاله 2022

میدلاین دندان چیست؟ درمان ناهماهنگی میدلاین

میدلاین دندان چیست؟ آیا تابحال با این کلمه روبه‌رو شده‌اید؟ بطور خلاصه می‌توان گفت که دندان‌های بالا و پایین دارای خطوط قوسی هستند که به این خط قوس میدلاین گفته می‌شود. کافی است که یکی از قوس‌ها انحراف داشته باشد، در این صورت این انحراف قابل مشاهده می‌باشد. انحراف میدلاین‌ها می‌تواند بر اثر عوامل ژنتیکی و یا از دست رفتن یک دندان در یک طرف صورت باشد. با از دست دادن دندان در یک طرف صورت، دندان‌های دیگر شروع به حرکت می‌کنند و این کار موجب میدلاین و انحراف خواهد شد. در ادامه این مطلب شما را با این عارضه آشنا خواهیم کرد.

میدلاین دندان چیست؟

یکی از موارد رایجی که یک متخصص ارتودنسی حتما با آن مواجه می‌شود اصلاح میدلاین دندان است. میدلاین به خط متقارنی گفته می‌شود که دندان‌های فک پایینی و بالایی را به دو بخش متقارن و مساوی تقسیم می‌کند. حال این اصطلاح میدلاین زمانی به کار می‌رود که فرد با ناهماهنگی خط وسط دندان مواجه شده باشد. به عبارتی دیگر اگر یکی از قوس‌ها دچار انحراف شود، انحراف میدلاین رخ می‌دهد. این انحراف اگر ۴ میلیمتر و یا کمتر باشد جلب توجه نمی‌کند ولی اگر این انحراف بیشتر از ۴ میلیمتر باشد نیاز به ارتودنسی و یا جراحی دارد.

خط میدلاین چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد، انحراف میدلاین اگر کمتر از ۴ میلیمتر باشد جلب توجه نمی‌کند ولی اگر انحراف آن بیش از ۴ میلیمتر باشد نیاز به ارتودنسی و جراحی دارد که اصلاح شود. میدلاین یکی از مشکلات دندانی است که گاهی به خاطر میسینگ دندان‌ها به وجود می‌آید. حال برای تشخیص میدلاین کافی است که دندان‌هایتان را ببندید و در آینه نگاه کنید، در صورتی که خط تقارن را بین دندان‌های پیشین رؤیت نکردید شما دچار ناهماهنگی میدلاین دندان شده‌اید. برای شناخت عوامل ایجاد کننده میدلاین و روش‌های درمانی آن، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

انجام ارتودنسی ثابت دندان توسط دکتر شیبانی نیا، فلوشیپ فوق تخصصی ارتودنسی- جراحی

دلایل انحراف میدلاین دندان

از دلایل انحراف میدلاین یا ناهماهنگی خط وسط دندان‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد، ولی در حالت جامع و کلی ناهماهنگی خط وسط دندان منشأ دندانی و یا استخوانی دارد و هر دو می تواند موجب ناهماهنگی خط وسط دندان‌ها شود. این علل به دو گروه ژنتیکی و غیرژنتیکی تقسیم می شود.

 • علل ژنتیکی

 1. مانند شکاف لب و کام
 2. مشکل عدم تقارن صورت
 3. مشکل مادرزادی دندان اضافه، یا دندان غایب
 4. و …
 • علل غیرژنتیکی

 1. انحراف فک و مشکلاتی از قبیل آن
 2. مشکلات فکی – اسکلتی
 3. شلوغی و بهم ریختگی دندان‌ها
 4. ضربه به فک
 5. پوسیدگی دندان‌ها
 6. عادت‌های فردی
 7. کشیدن و کم شدن دندان از یک طرف
 8. جوش خوردن سطح دندان‌ها با استخوان آلوئولار در پیرامون و اطراف خود
 9. از دست دادن زودهنگام و سریع دندان‌های شیری
 10. همچنین مشکلات دندانی مثل درآوردن یک طرفه دندان شیری یا دائمی

انجام ارتودنسی فانکشنال توسط دکتر شیبانی نیا، فلوشیپ فوق تخصصی ارتودنسی- جراحی

روش اصلاح میدلاین دندان

پس از پایان یافتن مرحله درمان با ارتودنسی، اصلاح جزئیات دندان‌ها شروع می‌شود. این مرحله بین ۳ تا ۹ ماه ممکن است طول بکشد. در این مرحله اصلاح میدلاین دندان از قبیل کارهایی است که انجام می‌گیرد.

 • درمان میدلاین با کامپوزیت

خوشبختانه درمان‌های مختلفی برای مال اکلوژن و رفع دندان‌های کج وجود دارد که می‌توانند دندان‌ها را در وضعیت سالم‌تری قرار دهند. با خواندن این مقاله شما اطلاعاتی در مورد مال اکلوژن پیدا خواهید کرد. مال اکلوژن ‌ها یا دندان‌های کج دارای انواع متفاوتی هستند. برای درمان میدلاین می‌توان از روش کامپوزیت استفاده کرد، با این روش به صورت سطحی این مشکل حل خواهد شد و زیبایی را به شما برخواهد گرداند، اما پیشنهاد می‌کنیم این رویه درمانی را پیش نگیرید و به دنبال درمان اصولی باشید.

مطالعه کنید: پلاک شفاف ارتودنسی

 • درمان میدلاین با ارتودنسی

اگر ایجاد چنین حالتی به دلیل مشکلات اسکلتی باشد می‌توان از طریق ارتودنسی، میدلاین دندان را تصحیح و برطرف کرد. ولی لازم به ذکر می‌باشد که بعضی از مواقع ارتودنسی خود به تنهایی قادر به درمان میدلاین نمی‌باشد. بر اساس نوع عارضه و شدت آن ممکن است بیمار به جراحی فک نیاز پیدا کند.

در صورتی که عدم تطابق میدلاین دلیلی همچون انحراف فک داشته باشد و در صورتی که بیمار قبل از بلوغ به پزشک مراجعه کند، با استفاده از دستگاه‌های متحرک ارتودنسی مشکل بیمار را به راحتی می‌توان برطرف کرد. حال اگر بیمار مدنظر بعد از سن بلوغ به پزشک مراجعه کند و علت ایجاد چنین حالتی در او مشکلات فکی- اسکلتی باشد برای درمان به جراحی فک به همراه ارتودنسی نیاز خواهد داشت. با این تفاسیر بهتر است که به موقع به پزشک مراجعه کنید و بهترین و سریع‌ترین روش درمان را انتخاب و با ارتودنسی آن را برطرف کنید تا تحت عمل جراحی فک قرار نگیرید.

سخن آخر

در صورتی که شما هم از جمله افرادی هستید که دچار عارضه میدلاین دندان شده‌اید، با مطالعه این مطلب از وب سایت دکتر احمد شیبانی نیا، متخصص ارتودنسی در تهران، حتما متوجه اهمیت موضوع شده اید و هر چه سریعتر برای درمان اقدام نمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *